“Ik doe het graag alleen”

Enneagramtype 5, de Observator, de stille denker, leeft in de wereld van ideeën. Vijven zijn nieuwsgierig, scherpzinnig en hunkeren naar begrip. Ze hebben ruimte nodig, zowel mentaal als emotioneel, om weer op adem te komen. Hun kracht? Diepe inzichten, onafhankelijke analyses en een bijna feilloos vermogen om door de ruis heen te kijken.

Voorbeeld uit mijn praktijk

Robert (38) is CFO bij een groot bedrijf. Hij heeft veel financiële kennis en wordt daarvoor ook erg gewaardeerd op zijn werk. Hij is altijd scherp en uitermate bekwaam. Los van de inhoud hebben collega’s meer moeite met hem. Ze weten vaak niet wat ze aan hem hebben op het persoonlijke vlak. Soms is hij plezierig en toegankelijk. En een andere keer weer zo gesloten als een oester. Ogenschijnlijk niet bereikbaar. Dat geeft anderen een onduidelijke boodschap. Robert vermijdt contact dat moeilijk verloopt. Hij is er alleen als anderen zorgen voor harmonie. Zelf sluit hij zich af zolang er gedoe is. Hij vertrouwt vooral op zichzelf en trekt zich makkelijk terug in zijn eigen wereld.

Wat is Roberts achtergrond?

Robert komt uit een gezin waar veel speelt. Zijn vader is alcoholist. Als hij dronken is, heeft hij vaak losse handjes. Zijn moeder is een lieve vrouw die de situatie niet aankan. Zij gaat schreeuwen als zijn vader dronken is. Al heel jong leert  Robert om te vluchten. Hij neemt afstand van wat er is, door zich in zijn eigen wereld terug te trekken. Als hij 18 is gaat hij studeren. Hij kan zich dan ook fysiek onttrekken aan de moeilijke thuissituatie.

De Observator. Herken jij jezelf hierin?

De sterke en zwakke punten van de Observator

+ Denkt voordat hij doet
- Houdt niet van emoties
+ Vergaard kennis
- Is niet in contact met zijn gevoel
+ Heeft overzicht
- Kennis is macht
+ Is rustig en onafhankelijk
- Wil alles graag alleen doen
+ Onderzoekt en neemt waar
- Rationaliseert alles

Wil je er achter komen wat jouw Enneagramtype is? Doe dan de test op mijn website.

Wat onderscheidt jou als De Observator?

In je relaties houd je afstand en ben je onafhankelijk en zelfstandig.
Je grote kwaliteit is kennis vergaren, ordenen en overzicht houden.
Wat je drijft? Jij wil kennis vergaren en je houdt van denken. Het geeft je een veilig gevoel. Je doet dat niet voor anderen, maar voor jezelf.

Wat zijn je valkuilen als De Observator?

Terugtrekken in je eigen wereld – Je trekt je gemakkelijk terug in je eigen gedachten wereld.
Geen contact met je eigen emotiesJe kan moeilijk contact krijgen met je eigen emoties. Waardoor je oude patronen stevig verankerd blijven.
Afzondering van anderen – Je voelt je weinig betrokken bij andere mensen. Je maakt moeilijk contact en voelt geen verbinding met de mensen in je leven.

Wat heb je nodig als Observator?

De Observator voelt zich veilig in zijn eigen gedachtewereld. Maar kan zich daardoor ook isoleren. Je hebt geen waardering of erkenning nodig van anderen, maar je voelt wel dat je verbinding mist. Jouw drive is kennis vergaren. Maar het zou nog mooier zijn als je deze kennis ook met de wereld kan delen. Daarvoor is het belangrijk om toegang te krijgen tot je gevoel en emoties. Alleen dan kan je anderen ook echt begrijpen. En je veilig voelen in contact. Wat kan je doen om dit in balans te brengen? Stel jezelf daarvoor de volgende vragen:

  • Wat zijn momenten waarop ik echt ‘voel’ en kan ik dat vaker opzoeken?
  • Hoe zou mijn leven eruit zien als ik mijn kennis kon delen met anderen?
  • Op welke manieren kan ik in contact met anderen toch mijn onafhankelijkheid bewaren?

Word je bewust van jouw ervaringen in je jeugd die daarmee verband houden. Wil je meer weten over hechtingsdynamiek en het Enneagram?
Lees dan mijn boek ‘Jouw wil staat op de gang’ een praktische handreiking voor betere relaties en meer levensgeluk of beluister mijn Podcasts.

Wil je actief met je ervaringen en patronen de slag? Dan is tweedaagse 1-op-1 sessie iets voor jou. Maak eerst een kennismakingsafspraak met mij.

“Als je weet wat jouw manier van hechten is, én je kent je Enneagram type, dan kan je veilige relaties aangaan. En dat leidt tot meer levensgeluk.”

Met een hartelijke groet,

Patricia